İstanbul Pomsea Şampiyonası  02:53  Meb.Yıldızlar İstanbul Şampiyonası Sonuçlandı. 02:48  Para-Taekwondo Türkiye Şampiyonası 02:46  ANALİG YILDIZLAR TAEKWONDO YARI FİNAL SONUÇLARI 02:44  Mısır da 3 Madalya 02:42  Turkish Open 2015 Sonuçlandı. 02:40  Taekwondoda Türkiye Rüzgarı 02:38  1. Avrupa Minikler Şampiyonası Sonuçlandı. 02:35  3. Kulüpler Avrupa Şampiyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi 02:32  Bosna Hersek’te 2’si Altın 6 Madalya  02:30  
Populer Haberler
 
 Çok Yorumlananlar
 


YASİN NAS HOCAMIZDAN SEMİNER.
Yasin NAS Hocamız önderliğindeki Trakya Gençlik Spor Kulübü Uzak Doğu Sporlarını Tanıtmaya Devam Ediyor.

21 Şubat 2010 Pazar günü Mimar Sinan Kapalı Spor Salonu bitişiğinde bulunan, Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda Kulüp Başkanı ve aynı zamanda Wushu ve Muay Thai İl Temsilcisi de olan Yasin Nas ve Edirne JKD ( Jeet Kune Do ) İl Temsilcisi ve antrenörü Adnan Erzen ile ortaklaşa yaptıkları organizasyona ilgi büyüktü.


Seminere başta Gençlik Spor İl Müdürü Emin Küçük olmak üzere, Almanya’dan Amerika inosanto Akademi’ye bağlı uluslar arası antrenör SİFU Gökhan Şener ve JKD ( Jeet Kune Do ) Türkiye Temsilcisi Seçkin Köknar, JKD Edirne Temsilcisi Adnan Erzen, Edirne Taekwo-do İl Temsilcisi ve Aikijutsu antrenörü Av. Kerim Kazan’ın yanı sıra Edirne den ve diğer illerden  birçok sporcu katıldı.


Seminerin en önemli özelliği ise Edirne’de yapılan ilk uluslar arası JKD ( Jeet Kune Do ) seminerinin olmasıdır.


Yaklaşık altı saat süren seminerin sonunda spora ve kulübümüze verdiği desteklerden dolayı Kulüp Başkanı Yasin Nas tarafından Gençlik Spor İl Müdürü Emin Küçük’e, Kulübümüzün de onursal Başkanı olan, Edirne Taekwo-do İl Temsilcisi ve Aikijutsu antrenörü Av. Kerim Kazan tarafından Türkiye’de JKD ( Jeet Kune Do )’nun yayılmasında büyük emeği olan JKD ( Jeet Kune Do ) Türkiye Temsilcisi Seçkin Köknar ve Edirne JKD ( Jeet Kune Do ) İl Temsilcisi ve antrenörü Adnan Erzen tarafından ise bizleri kırmayıp, Almanya’dan bu seminer için kalkıp Edirne’mize gelen, Amerika İnosanto Akademi’ye bağlı uluslar arası antrenör SİFU Gökhan Şener’e plaket verildi.


 Seminerin ardından Edirne Taekwo-do İl Temsilcisi ve Aikijutsu antrenörü Av. Kerim Kazan ise JKD ( Jeet Kune Do ) antrenörlüğü almayı hak kazanırken. Gençlik Spor İl Müdürü Emin Küçük’ elinden antrenörlük sertifikasını da almış oldu.


Gençlik Spor İl Müdürü Emin Küçük ise yaptığı açıklamada gerek bizlerin gerek Spor Kulüplerinin yaptıkları faaliyetleri halka duyuran, verdiğimiz hizmetleri tabana yayan tüm basın mensuplarına teşekkür etti.


JEET KUNE DO SALDIRIYA SALDIRI TEKNİĞİDİR!
Bruce lee sokak dövüşünü bilimselleştirdi. Çünkü sistem tamamı ile geçerli kendini savunma tekniklerine dayanır.

Niçin jeet kune do diğer sistemler içinde daha etkilidir?

Çünkü teknikler basit, öğrenmesi kolay, sıkıntı veren ve işe yaramayan devinimler yok, boşa enerji sarf etmek de yok ve klasik değil. JKD dışındaki şu anda yürürlükte olan tüm tekniklerin temeli 100 yıl öncesinin teknikleri.

JEET KUNE DO’NUN İÇİNDE YER ALAN WİNG CHUN 5 KISIMDAN MÜTEŞEKKİLDİR

1. Ayaklarla:
Direk tekme atarak mesafeyi kapla yada
Hasmın saldırmasını bekle, ön ayakla müdahale et.

2. Ellerle :
Ayaklarla beraber elleri kullan “ Yol boşsa ilerle” prensibi ile hareket et. Güçlü karşı koymalarda pasif savun yol boşsa tekrar ileri atak ve seri adımlarla zincir yumruk tekniğini uygula.

3. Diz ve Dirsek :
Diz ve dirsek rakip çok yakınsa, saldırırken aktif; savunurken pasif uyguladığımız uzuvlardır. “Yol açıksa ilerle metodu ” geçerlidir. Yada “Rakip güçlüyse karşı koyma” metodu.....

4. Yakalama – Tutma – Kaldırma – Atma – Boğma – Kontrol ile:
Bunlar hasmı yaralamaktan ziyade etkisiz hale getirmek için kullanılır.

5 . Yerde :
Güreşin vuruşlu yapılması. (zira hasmın yere düşmesi onu mağlup etmeye yetmeyebilir.)

JEET KUNE DO’NUN TEMELİ OLAN WİNG CHUN’DA MÜCADELE PRENSİPLERİ

YOL BOŞSA İLERLEMEK :
Direkt ilerlemeli; önce ayak, sonra el kullanılarak doğru bir çizgide ilerlenecek. Ağırlık çok hafif arkaya verilebilir.; fakat ağırlık boşlukta yani ortada tutuldukça denge garantilidir.

YAPIŞIK KALMAK :

Hasmın kollarına temas halinde ise, orta çizgi boyunca bastırmalısınız; kolu geriye hiç çekmemelisiniz.( fakat vurup tepmesi istisna )

KARŞI KOYMAMAK :
Düşünerek değil, refleks ile hareket etmeli. Hasım çok güçlü olabilir, bu durumda refleks ile savuşturarak hasmın gücü boşa kullandırılır. Bruce lee “Benim tekniğim, hasmın tekniğidir.” Derken , dövüşürken düşünüleni değil, hasma uyumu kasteder. Yani tekniği hasmın belirler.

GERİ ÇEKİLEN HASMI TAKİP ETMEK :
Hasım geri geri giderken bir su gibi boşlukları doldurmalısınız.

JEET KUNE DO’NUN METODLARI
JKD. Bir interception ( durdurma, engelleme, yolundan çevirme.) sanatıdır. jkd’ da tercih edilen savunma metodu “durdurma”dır. Zaten “durdurma vuruşu( yumruğu )” anlamına gelir. Buna rağmen durdurma yumrukla yapılmak zorunda değildir. Durdurmanın ortak aletleri; side kick, finger jap, dikey yumruk.

Düşmanı durdurmak .. Tam sana saldırmak üzereyken .. Bu Bruce lee’nin tercih ettiği ve yaptığıdır. İşte jkd’ nun saldırgan doğası bu kadar etkili savunma sanatı olmasının sebebidir.
Bir sonraki savunma metodu; aynı anda atak ve savunmadır. En yaygın bilinen metodu, bir elle blok halinde iken diğer elle vurulur.

Diğer metot : Kayan kaldıraç. Bu metodu kullandığında senin saldırın savunmadır. Size saldırıldığında sizin aynı hat üzerinde saldırmanızdır. Bu uzun bir çaba isteyen metot dur.
Bunda en fazla bilinen yollar parmak ucu ve dikey doğru vuruşlardır. Bazen de aletin içini kesme diye tabir edilir.

JKD’DA SALDIRININ 5 ÇEŞİT YOLU
Basit direkt atak
Kombinasyonlu atak
İlerleyen direk olmayan atak
Elle hareketsizleştiren atak
Çizerek atak.

Bu beş saldırı metodunu kullanarak sokak savunmalarında hasmı çaresiz hale sokabilirsin. Zira genelde hasmınız sokakta ya metotsuzdur, ya bilinen metotlarla bilindiği şekilde yaklaşacaktır. Yahut bilinmeyen bu kadar metotla yaklaşmayacaktır. Oysa çok sayıda bilinmeyen metot bilen biri şanslıdır. İşte bu beş metot böyledir.

JEET KUNE DO’NUN BEŞ TEMEL STRATEJİSİ
Bu taktikler usta dövüşçüleri bile zor duruma sokacak kadar tehlike arz eder. Bu taktikleri başarabilmek için ustalığı gerektirmeyecek kadar basittirler. Bu taktiklerde zihinsel yoğunlaşma bedensel yeterlilikten daha ön plandadır. Zira zihin yoğunlaşabildiği nispette beden yeterliliği söz konusudur.

İşte beş temel strateji:

1. Single direkt attact: Tek hareketlik direkt atak yapıldığında sizden istenen hızdır. Hareketi belli etmeksizin çıkabilmek için olabildiğinizce ani olmalısınız. Bu stratejide hız kadar önemli olan başka bir koşul ,hamlenizin mutlaka hasmın hassas bir noktasına isabet etmesidir. Hem de ikinci bir hamleyi gerektirmemek üzere...Mesela gözlerin hedeflenmesi gibi. Hızınızın dolaysız olarak yani direkt kullanılması durumunda hasmın bunu savuşturması imkansın olmalıdır. Direkt saldırının zamandan kazandırmasının yanısıra bir faydası da hasma savunma imkanı vermemesidir. Dolaylandırılan hamlelerin izlenmesi mümkün olup ,direkt hamleye tedbir alınmakta hasım gecikebilir. Direkt hamlenin başka bir faydası ise (örneğin yumruk) hamlesinin gücünün yolda harcanmayışıdır. Dolaylandırılan bir yumruk gücünün çoğunu yolda harcayacaktır. Oysa direkt olduğunda belki biraz daha kısa bir mesafe söz konusudur ama daha sıkı ve serttir. Hedefe varışın kestirme olması beraberinde zincirleme faydalar getirir. Bu taktikle hedef hasmın başlar başlamaz mağlup edilmesi ,ne olduğunu bile anlayamamasıdır.

2. Attact by combination : Saldırıda kombinasyon hasmın sizi takip edememesine neden olacaktır. Bu kombine hasım zarar veremeyecek hale getirilinceye kadar sürer. Fakat bu saldırıda kastedilen bayağı bir kombinasyon değildir.Bruce Lee’nin tavsiyesini yaptığı kombinede söz konusu olan iki ilke vardır:
> Hile ile başlaması
> Kombinenin farklı noktalara yapılması

Ani bir aldatma kesin sonuçtur! Fakat buna teşebbüs edildiğinde aniliğin ya da aldatmanın tek başına olması değil ,bir arada olması koşuldur. İşte altını çiziyorum:
> Anilik
> Aldatma

Kombinasyonun farklı hassas noktalara uygulanması hasmın size uyumunu ve konsantrasyonunu engeller. Hep aynı noktaya darbe alan bir hasmın darbeye adaptasyonun söz konusu olabilir. Fakat noktaların değişmesi halinde bir makinalı silaha uğramış gibi olacaktır. Ne hissedebilecektir,ne düşünebilecektir...kendini hatta hiçbir uzvunu kontrol edemeyecek kadar kaybedecektir. Bu hareketsiz bir kaybetme şeklidir.

3. Attact by Immobilization: Bu stratejide gaye hasmı hareketsiz bırakmaktır. Genelde de olduğu gibi direkt dövüş hattında uygulanan bir taktiktir. Hasmı hareketsiz kılmak için hasmın ellerinin hareketsiz kılınması icap eder. Hasmın elleri birer silah hükmündedir. Bu silahların imhası çeşitli şekillerde olabilir. Ellerin kilitlenmesi yahut ellere hatta kollara darbe uygulanması buna örnek verilebilir. Burada elleri misal vermemizle hasmı başka türlü hareketsiz kılamayacağınızı düşünmeyiniz. Hasmın bacaklarını hatta saçlarını kullanarak ta hasım hareketsiz hale gelir. Hasmı kilitleyici yahut saldırı için kullandığı uzuvlarını kullanamaz hale getirici bir teknik bu stratejiye dahildir. Kasıklarına darbe yiyen bir hasım hareketsiz kalmaz mı? Elbette kalır. O halde bu atak bu stratejiye dahildir. Güreş pozisyonundaki kilitlemeler dahi buna dahildir. Önemli olan hasmın eylemsiz bırakılması ,silahlarını kullanamamasıdır.

4. Progresive Indirect attact : Sürekli bir şekilde dolaylı atak yapmanız hasmın sizi takip edememesi için uygundur. Özellikle hasmınızın çok güçlü olması durumunda ona hedef olmamasının bir yolu da budur. Sizin hedef olmamanız elbette kafi değildir. Bir de hedefinizi imhanız gerekecektir. İşte bu nedenle bu stratejinin şartlarından biri hileyle başlamasıdır. Hile ile en güçlü hasımlar gücünü kullanamaz hale gelir, yahut kullansa bile boşa harcar duruma gelir. Hileyi kullandığınızda bu hilenin işe yaraması için gerçekleşmesi, gerçekleşmesi için ise fark edilmemesi , fark edilmemesi için ise;

=> Çok hızlı bir şekilde,
=> İleriye yönelik olarak
=> Tek hareketle uygulanması icap eder.

5. Attack by drawing: Yani çeken atak. Cazip görünerek hasmı içimize çekmek. Cömert gibi görünerek tuzağa yem koymak. Bu strateji her özellikteki hasım için geçerlidir. Çünkü şaşırtma (dikkati dağıtma) söz konusudur. Bu taktiği bir önce ki hileli taktikle karıştırmayınız. Hileli taktikte beklenmeyen bir şeyi sürpriz olarak yapmak söz konusudur ve bu stratejide ise şaşırtma zamanın hızla değerlendirilmesi söz konusudur. Yani hileli dövüşte beklenmeyen teknik ve taktik söz konusu iken şaşırtmalı atakta hasmın saldırması beklenir; böylece saldırısında boşluk oluşur ve hızla saldırarak o boşluğu doldurursunuz. Aniden hızlanmanız karşısında hasım tedbirsiz kalır. Açığını tekrar kapatabilmeye fırsat bulamaz. Çünkü boşluğu dolduracak kadar hızlı bir atak yapmışsınızdır.
07:18:00
2010-02-24
Bu haber  4623  kere okundu Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir

Antrenörümüz Erdal Erdoğan

sag_resim_erdogan.jpg (12621 bytes)

 Taekwondo Siteleri

Turkiye Taekwondo Fed.

Sakin Taekwondo

Koyuncu Spor

İstanbul Taekwondo İl Temsilciliği

Performans Taekwondo

Nedim Kuşcu Spor K.

Basar Taekwondo

Yalcın Taekwondo

Untitled Document
 İletişim

İletişim

Hurriyet.www.gazetealemi.com Zaman www.gazetealemi.com Radikal www.gazetealemi.com Milliyet www.gazetealemi.com Bugun www.gazetealemi.com Turkiye www.gazetealemi.com Vatan www.gazetealemi.com Sabah www.gazetealemi.com Yeni Safak www.gazetealemi.com

 Videolu Haberler
 3.Dönem Sınavımızda Önemli Konuğumuz.  Sporcuları İle Beraber B.B.S.K de.
Iletisim   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle